
With the announcement of Bell’s Oberon 5L mini keg hitting shelves in the Cincinnati-area just in time for the long holiday weekend, the question that must be asked (or maybe not, but I’m going to ask it anyways) is whether or not buying one is cheaper than buying a few six-packs of the same beer. To figure this out, I’ve done the math for you.
To begin: the mini keg obviously holds 5 liters. A standard bottle of beer contains 12 ounces. According to Google’s awesome math skills, there are 169 and a smidge ounces in 5 liters. Using my own awesome math skills (aka my ability to open Windows calculator), we find that this barrel of deliciousness holds just over 14 bottles worth of Oberon.
Now, with all of that information, let’s break the prices down per ounce, both for a six-pack of Oberon and the mini keg.
On The Party Source’s amazingly convenient catalog, a six-pack of Oberon is $9.89 for 72 ounces and the mini keg is $20.99 for the Google-formulated 169 ounces. Note: the $20.99 is out of stock, so that might be last year’s price, but we’ll work with it anyways.
Mini Keg MATH TIME!
$9.89 / 72 ounces = $0.137 per ounce of thirst-abating Oberon
$20.99 / 169 ounces = $0.124 per ounce of hot dog and potato chip washing Oberon
Verdict? The difference is negligible. If you have a crowd who will put down the mini keg in a day or two, go for it. If you’re Lone Ranger’ing it this weekend and don’t think you’ll drink 14 beers even with an extra day off of work, just buy a six-pack and enjoy. Just know you won’t get the cool decoration piece of an empty mini keg to remind you of this terribly hot holiday weekend.
Regardless, enjoy yourselves this weekend, drink well, and drink safe!
Bringing a Hopslam Minikeg to a wedding is an even better idea 😉
LikeLike
I hate to sound like a stereotype and all, but math hurts my head. Thanks for doing all the hard work for me!
LikeLike